E – terapi, uzaktan terapi, internet terapisi ya da web terapisi olarak da bilinen online danışmanlık; ruh sağlığı danışmanlığının sesli veya görüntülü olarak internet üzerinden çeşitli uygulamalar aracılığıyla (Skype, Hangout, Zoom, Viber, Messenger, WhatsApp v.b.) sağlanan psikolojik bir hizmettir.

Yapılan araştırmalar, internet yoluyla yürütülen danışmanlık ve tedavilerin ofis içi/ yüz yüze görüşmelerle karşılaştırıldığında güçlü ve etkili bir seçenek olduğunu kanıtlamıştır. Buna ek olarak; çok büyük bir kitlenin, süreci ofis içi/ yüz yüze yürütebilme imkanı olmasına rağmen zaman, ulaşım, park, ücret, uzman çeşitliliği, anonim kalma arzusu ve tanıdık kişilerle karşılaşma kaygısından ötürü online danışmanlığı tercih ettiği görülmüştür.

Terapistler, danışmanlar ve bu alanda hizmet veren kişi ya da kurumlar online terapi § danışmanlık için çeşitli kanallar (görüntülü görüşme, sesli görüşme, metin mesajı, ses mesajı v.b.) kullanır.

TPD Etik Yönetmeliği’nin 7.4 maddesinde ise “Geleneksel Olmayan Psikoterapi Ortamları” başlığı altında, ‘Psikoterapi ilişkisinin başlangıcından itibaren telefon, e-posta, bilgisayar ortamında karşılıklı görüşme (‘chat’), video konferans vb. ortamların kullanıldığı durumlardır’ şeklinde tanımlanmış alternatif bir yöntemdir.

“Yukarıda yazılı avantajlara ve hitap ettiği geniş kitleye rağmen

ONLINE TERAPİ/ DANIŞMANLIK; ofis içi terapinin yerini almayı hedefleyen bir yöntem DEĞİLDİR!”

online-4

Nedir?

E – terapi, uzaktan terapi, internet terapisi ya da web terapisi olarak da bilinen online danışmanlık; ruh sağlığı danışmanlığının sesli veya görüntülü olarak internet üzerinden çeşitli uygulamalar aracılığıyla (Skype, Hangout, Zoom, Viber, Messenger, WhatsApp v.b.) sağlanan psikolojik bir hizmettir.

TPD Etik Yönetmeliği’nin 7.4 maddesinde ise “Geleneksel Olmayan Psikoterapi Ortamları” başlığı altında, ‘Psikoterapi ilişkisinin başlangıcından itibaren telefon, e-posta, bilgisayar ortamında karşılıklı görüşme (‘chat’), video konferans vb. ortamların kullanıldığı durumlardır’ şeklinde tanımlanmış alternatif bir yöntemdir.

Terapistler, danışmanlar ve bu alanda hizmet veren kişi ya da kurumlar online terapi § danışmanlık için çeşitli kanallar (görüntülü görüşme, sesli görüşme, metin mesajı, ses mesajı v.b.) kullanır.

Yapılan araştırmalar, internet yoluyla yürütülen danışmanlık ve tedavilerin ofis içi/ yüz yüze görüşmelerle karşılaştırıldığında güçlü ve etkili bir seçenek olduğunu kanıtlamıştır. Buna ek olarak; çok büyük bir kitlenin, süreci ofis içi/ yüz yüze yürütebilme imkânı olmasına rağmen zaman, ulaşım, park, ücret, uzman çeşitliliği, anonim kalma arzusu ve tanıdık kişilerle karşılaşma kaygısından ötürü online danışmanlığı tercih ettiği görülmüştür.

Kimler İçin Uygundur & Uygun Değildir

Zaman ve mekân kısıtlamasının olmamasının yanısıra pek çok avantajın sağlanabiliyor olması düşünüldüğünde ONLINE TERAPİ / DANIŞMANLIK oldukça geniş bir kitleye hitap eder.

Uygundur:

 • Yurtdışında yaşayan ve kendi anadilini (Türkçe) konuşan bir uzmandan terapi / danışmanlık almak isteyen göçmenler,
 • Anonim kalmak isteyenler,
 • Yoğun çalışma programı olan ya da çok sık seyahat edenler,
 • Bir terapi merkezine gitmeye çekinenler,
 • Yaşadığı yerde psikoterapi hizmetine erişim sağlayamayanlar,
 • Bakmakla yükümlü (çocuk, hasta, ebeveyn v.b.) kişilere sahip olanlar,
 • İnternet kullanımına alışkın olanlar,
 • İkamet değişikliği yapan ve sürecini yarım bırakmak istemeyenler,
 • Bedensel engelinden dolayı sokağa çıkmakta zorlananlar,
 • Açık alan korkusuna sahip hastalar.

Uygun Değildir:

 • 18 yaşın altındakiler,
 • İntihara eğilimi olanlar,
 • Madde (alkol, uyuşturucu, v.b.) gibi bağımlıları olanlar,
 • Kendine ve etrafına zarar verme potansiyeli olanlar,
 • Yoğun psikotik semptomların eşlik ettiği, ilaç gerektiren durumlar,
 • Yasalar tarafından suç unsuru kabul edilen durumlar,
 • Halüsinasyon, sanrı görenler ya da atak döneminde olan hastalar.

Ön Başvuru Formu

Online terapi / danışmanlığın sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, formun eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı bir başlangıç yapılabilmesi adına özellikle psikolojik destek geçmişi, mevcut sağlık durumu, düzenli alınan ilaçlar ve online terapi § danışmanlık tercih nedenlerinin yer aldığı bölümlerin ayrıntılı olarak paylaşılması, yazılması istenmektedir.

Başvuru sırası ve yoğunluk göz önüne alınarak en geç 48 saat (pazar günleri hariç tutulur) içerisinde tarafınıza yazılı ya da sözlü olarak geri dönüş yapılmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

ONLINE Terapi ve Danışmanlık dünyanın neresinde olursanız olun psikoloğa internet üzerinden iletişim araçları (telefon, tablet bilgisayar, vb) aracılığı ile kolaylıkla ulaşmanızı sağlar. ONLINE Terapi ve Danışmanlık’ ın en önemli avantajlarından biri de ruh sağlığı profesyonellerine (psikolog, aile danışmanı, uzman psikolog ve psikolojik danışman) ulaşılabilirliği ve yüz yüze tedaviye başvuru oranlarını artırmasıdır. Diğer önemli avantajlarından bazıları;

 • MEKAN
  Danışan kendini ait, rahat ve konforlu hissettiği ortamında seansını alabilir.
 • TEDAVİ TAKİBİ
  Tedavi takiplerini kolaylaştırır (taşınma, iş yoğunluğu, seyahatler, hastalık vb engel olamaz).
 • GÖRÜLME KAYGISI
  Aldığınız psikolojik yardımın kimse tarafınan görülmemesi ve bilinmemesine olanak tanır.
 • ÇEKİNGENLİK
  Psikolojik destek almaya ikna edemediğiniz bir yakınınız varsa internet üzerinden bir psikologla temasa geçirmeniz; ilk adımı atmasına ve ön yargısını yıkmasına yönelik önemli bir katkı sağlar.
 • ZAMAN
  Sıra beklemek, kayıt yaptırmak gibi zaman kayıplarını yaşamazsınız ve olduğunuz yerden öğle arası dahi psikologunuzla görüşebilirsiniz.
 • BÜTÇE
  Yüz yüze/ ofis içi terapi ve danışmanlığa oranla bütçe olarak daha uygundur.
 • DENEME SEANSI
  Tek seanslık görüşmeler almaya elverişli bir yöntemdir.
 • ULAŞIM
  Trafik, ulaşım ve park gibi ihtiyaçları ve bunlara ayrılacak bütçeyi ortadan kaldırır.

Etik İlkeler

Amerikan Psikologlar Birliği (2007) ve diğer pek çok kurum online terapi § danışmanlığın en sağlıklı ve etik çerçevede uygulanabilmesi için aşağıdaki rehberi oluşturmuşlardır.

 • EĞİTİM
  Danışmanın hakim olduğu ve eğitimini aldığı alanlar altında hizmet verilmesi.
 • TEKNOLOJİ KULLANIMI
  Danışmanın teknolojiye yani kullanılan yazılım ve sistemlere hakim olup, danışan bilgilerinin en iyi şekilde korunmasının sağlandığından emin olması.
 • BİLGİLENDİRME
  Danışman tarafından online görüşmelerin sınırlarının net bir dille belirtilmesi ve yeterli bilgilendirilmenin (seansların nasıl geçeceği ve süresi, seanslardan neler beklemesi gerektiği, seans ücreti ve seans dışında iletişime geçip geçemeyeceği vb) sağlanması.
 • DANIŞAN UYGUNLUĞU
  Danışanın online terapiye uygun olup olmadığını incelendikten sonra, katılımı uygunsa sürecin başlatılması.
 • ANONİM KALMA VE ACİL DURUMLAR
  Danışanın adı soyadı, adresi ve telefon numarası gibi bilgilerine sahip olunması (Danışanlar gizliliği tercih edebilir ancak danışmanın tehlike ve risk altında danışana ya da yakın çevresine ulaşabilmesi oldukça önemlidir).
 • DANIŞAN ONAYI
  Danışanın izninin alınması (Danışanın izni dışında online terapi & danışmanlık uygulanmayacağını anlamak ve tüm prosedürleri danışana elektronik yol ile aktarmak).

SIK SORULAN SORULAR

TEDA Psikoloji O.T.D. İşleyişi Nasıldır, Nasıl Başlayabilirim?

Ön başvuru formunu doldurabilir, e-posta ya da telefon aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

Seans Süresi Ne Kadardır?

Seans süreleri ve seçmiş olduğunuz hizmete göre değişmektedir. ? 15-30-50 dk olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Ofis içi/ Yüz yüze terapi§danışmanlık ile ücretler farklı mı?

Gerekli hizmete göre farklılık göstermekle birlikte O.T.D. daha uygundur.

Nasıl Bir Teknolojiye İhtiyacım Var? İyi Teknoloji Bilgisine Sahip Olmam Gerekir Mi?

İnternet bağlantınız ve onu kullanabileceğiniz bir cihazınızın (bilgisayar, laptop, tablet, akıllı telefon,…vb) olması gereklidir. Yüksek bir teknolojik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanabiliyorsanız sahip olduğunuz düzeydeki teknoloji bilgisi yeterli olacaktır. İnternet hızınızın yüksek olması görüşmelerin daha kaliteli bir ortamda gerçekleşmesi için önemlidir.

Danışmanımızı/ Uzmanımızı Kendimiz Seçebiliyor Muyuz?

Evet, ekibimizdeki istediğiniz uzmanımızla görüşebilirsiniz. Sizi uygun uzmana yönlendirebilmemiz için telefon, e-posta üzerinden bizlere ulaşabilir, ön başvuru formu doldurabilirsiniz.

Hangi Saatler Arasında O.T.D. Alabilirim?

Hafta içi 10.00 – 23.00, Cumartesi 11.00 – 21.00 Pazar: 13.00 – 18.00 arasında görüşme sağlayabilirsiniz.

Tek Seans Almam Mümkün Mü?

Tek bir seans almak, danışanın özgürlüğüdür. Deneme için avantajlı buluyor, faydalanım için ihtiyaç doğrultusunda hareket edilmesini öneriyoruz.

Ne Kadar Sürüyor?

Bu süreç seçilen hizmet, mevcut durumun niteliği ve/veya derecesine göre değişmektedir. Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği’nin “YARARLI OLMAK VE ZARAR VERMEMEK” başlıklı 2. maddesinin içeriğine göre psikolog, psikolojik bilgisini ve yaptığı uygulamaları çalıştığı kişi ve/veya kuruma en yüksek yararı getirecek şekilde planlar ve onlara zararlı olabilecek durumlardan kaçınır. Yine aynı maddenin 2.1 numaralı “En Yüksek Yararı Gözetmek” başlığında belirtilene göre psikolog, hizmet verdiği kişi ve/veya kurumların ihtiyaçlarına uygun ve gelişimlerini destekleyecek çalışmalarda bulunur ve bunları yürütürken hizmet verdiklerinin en yüksek yararını düşünür. Dolayısıyla danışmanlık süreciniz uzmanımız tarafından size en yüksek faydayı sağlayacak şekilde planlanacaktır.

Görüşmelerimiz Kayıt Altına Alınıyor Mu?

Hayır, görüntülü görüşmelerimiz kayıt altına alınmıyor. Önceliğimiz danışanlarımızın mahremiyeti ve bu oldukça önemli. Bu konuda her iki taraf için de sınırlandırılmış sözleşme maddelerine uyuyoruz.

Görüşmeye/ Aldığım Randevuya Katılmamam Durumumda Para İadesi Yapılıyor Mu?

Görüşmeye katılmamanız durumunda hakkınız yanar ve para iadesi yapılmaz. Eğer uzmanımız görüşmeye katılmazsa para iadesi yapılır.

TEDA Psikoloji Üzerinden Hangi Yollarla O.T.D. Alabilirim?

Yazılı, sesli ve görüntülü olarak destek alabilirsiniz.

Görüşmelere Kendi Psikologum ile Ofis içi/ Yüz yüze Devam Edebilir Miyim?

Evet, devam edebilirsiniz.

TEDA Psikoloji Uzmanlarına Güvenebilir Miyim?

Evet, ekibimiz sisteme dahil olurken diploma, sertifika ve referanslarını ibraz ederler.

ONLİNE TERAPİ BAŞVURU FORMU

Başvurunuzu aşağıdaki alanları doldurarak yapabilirsiniz. Uzman danışmanınız en kısa sürede size dönüş yapacaktır.