OKUL İLE ÖDEV ARASINDAKİ MOLALAR NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ

 

         Çocuklar genelde okul sonrasında yorgun olurlar. Okulun kurallı, yoğun yeni öğrenmeler içeren, hatta bazen sıkıcı  olabilen havasından uzaklaşmak ve biraz rahatlamak isterler. Pek çok ebeveyn, oyun zamanı gibi görünen bu aranın verilmesini desteklerken bazı ebeveynler ise ödev/ proje ya da testlerin hemen bitirilip, yemek sonrasına bir şey kalmamasını tercih ederler. Burada çocuğun enerjisi, alışkanlıkları, kişilik özellikleri ve varsa özel durumları  dikkate alınmalıdır. Örneğin, öğrenme güçlüğü olan bazı çocuklar için okuldan sonra rahatlamak amacıyla verilen aralar, o gün derste öğrenilenlerin bir kısmının kaybedilmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra, okul ve ödev arasında verilen aralar doğru planlanırsa çocuğun öğrenme düzeyini de arttırabilir. Özellikle kinestetik öğrenmeyi destekleyen, eğlenceli, oyun formatında aktiviteler; çocukların zihinlerinin akşam yemeği/ ödev saatine kadar öğrenmeyle ilişkili kalmasını sağlar. Sadece böyle bir program oluşturmadan önce bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. Elbette önerilen okul – tekrar/ ödev arasında televizyon, YouTube vs. video izlenmesi ya da oyun konsolu, tablet, bilgisayar oynanması değildir. Özetle önemli olan, verilen aradan çok, aranın nasıl değerlendirildiğidir.

Yapılandırılmış oyunlar; çocuğunuzun zihnini gün boyunca öğrenme ile ilişki içinde tutabilmeyi sağlar. Eğlenceli ve eğitici ev oyunlarını kullanarak çocuğunuzun eğitim hayatına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Gizli Objeleri Bulma

Karışık eşyalara kuş bakışı bakarken gizlenen birkaç eşyayı bulmak ilginç bir şekilde göründüğünden daha zordur. Ayrıca, iş başında kalabilme, dikkat, odaklanma ve sabır gerektiren bir görevdir.

Oyun, öğrenme becerilerini geliştirmek amacıyla da düzenlenebilir. Örneğin; resimden yola çıkarak bir hikaye oluşturmasını isteyebilirsiniz. Hikaye hakkında kim, ne, nerede ve neden gibi sorular yöneltebilir; çocuğunuzu yaratıcı düşünme, anlamlı bütün oluşturma, muhakeme, öngörü gibi becerilerini destekleyebilirsiniz. Kısa yanıtları tercih eden ya da oyunu sevenler için, objelerin her birini içeren ayrı bir hikaye yazmalarını sağlayabilirsiniz.

Kelime Türetmece

Kelime dağarcığı; fonem (ses) bilgisi, hız, kısa süreli hafıza gibi becerilerin gelişimini desteklemek için, son derece basit ve herhangi bir materyal gerektirmeyen bir oyundur. Çocuğunuzla gün değerlendirmesi yaptıktan sonra oynayabilirsiniz. Özellikle az – öz cevap veren çocuklar için eğlenceli olabilir. Kelime bilgisi sınırlı olan çocuklarla önce harf-kelime çalışabilirsiniz. Örneğin, A ile başlayan sırasıyla eşya, meyve, hayvan, şehir isimlerini yazabilirsiniz. Hatta ismi de ekleyip, sonraları isim-şehir hayvan oynayabilirsiniz 🙂 Gelelim kelime türetme oyununun nasıl oynanacağına. Balık dediniz mesela, çocuğunuzun K harfi ile başlayan bir kelime söylemesi gerekir, Kestane gibi. Çocuğunuz oyuna alıştıkça, süre koyabilir ya da sadece isim, sadece meyve-sebze ismi gibi sınırlamalar getirebilirsiniz. Arada pas demesine izin vermeyi unutmayın. Takıldığı harfleri not edip, sonrasında sadece o harfler ile ilgili örnek çalışmalar yapmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!