Sağlıklı Bir İkinci Zihne Nasıl Ulaşırız?

 

Vücudumuzdaki tüm fonksiyonları kontrol eden zihinden, bağımsız olarak çalışan tek sistem; sindirimdir. Yapılan bir çok tıbbi çalışma, midenin ikinci beyin görevine sahip olduğunu gösteren sonuçlara ulaştı. Yeni araştırmalar ise mideyi ikinci beyin olarak kabul etmenin bazı insanlarda bulunan zihin sağlığı ve davranış sorunlarına yardımcı olabileceğini göstermekte. Özellikle çocuklarda, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanın davranışsal sorunları kontrol etmeye yardımcı olacağı belirtilmektedir.

İkinci Zihin Duyguları Etkileyebilir Mi?

 

UCLA’ da Canlı Mekanizmaları Davranış Bilimi Profesörü Emeran Mayer, midedeki sinirlerin insanların gerçekte nasıl hissettikleri konusunda önemli bir rol oynadığını söylüyor. Öyle ki, “Karnımda kelebekler uçuşuyor, içim bir hoş oldu, içim daraldı” olarak bilinen deyimlerin; ikinci zihnin duyguları etkilediğini savunan tezlerin en büyük destekçilerinden.

McMaster Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı ise, bir farenin midesinde bulunan mikropların, farenin nasıl davranacağını belirlediğini buldu. Hatta yapılan deneylerde araştırmacılar, bu mikropların korkusuz bir fareyi telaşlı bir fareye çevirdiği sonucuna ulaştılar. Telaşlı bir farenin, korkusuz bir farenin mide mikroplarına maruz bırakıldığında daha cesur bir fareye dönüştüğünü kaydettiler.

İkinci Zihin, Okul Performansı ve Davranış

 

Sindirim sisteminin sağlıklı olup olmaması çocukların okul başarısı ve davranışlarında önemli bir rol oynuyor. Son dönemdeki araştırmalar, mide rahatsızlığı olan çocukların DEHB, DEB gibi sorunları yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu çocuklar, yönergeleri takip etme, sınıfta sabit bir şekilde oturma veya kendilerini etkili iletişim yollarıyla ifade etme gibi konularda da problem yaşayabildiklerine dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalara göre, çocukların günlük beslenmelerine yoğurt, probiyotik ya da kefir dahil etmek, günlük şeker alımlarını ve katkılı/ paketli gıda tüketimini kontrol altına almak; çocukların hem duygusal hem de davranışsal sağlık aynı zamanda gelişimlerine katkıda bulunmakta. Son zamanlarda bilim insanlarının, özellikle probiyotik diyetinin daha istikrarlı duygu, düşünce ve olumlu davranışlara olanak sağladığını gösteren ikna edici kanıtlara ulaştıklarını, göz ardı etmemekte fayda var.

Çocukların okul başarısı ve davranışlarında, midenin küçücük bir rolü bile olsa, ebeveynlerle eğitimcilerin sindirim sistemi sağlığına daha fazla nasıl katkıda bulunabilecekleri hususunda kafa yormaları, dönüşüm adımları oluşturmaları, buna vakit ayırmaları gerekmekte.

Yoğurt, kefir gibi mayalanmış ve probiyotik içeren besinler tüketmenin sindirim sistemi bakterilerini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülürse; sağlıklı bir mideye sahip olmak için çok fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!