Sağlık, akademik, sosyal ve davranışsal zorluklar yaşayan çocuklar anne-babalarından fazladan zaman, dikkat ve ilgi bekleyebilirler. Bazen de zorlukları ortadan kaldırmak, problemleri çözmek, bilgi ya da beceri eksikliğini tamamlamak için daha çok zamana ihtiyaç duyabilirler. Ebeveynler çocuklarına her yönden destek olmak, açıklarını kapatmak ve bir yandan da kendi günlük rutinlerine (işe gitmek, ev işleri, okul toplantıları vs) devam etmek zorunda kalırlar. Üstünde pek çok sorumluluk olan, zamanla yarışan ebeveynler; her kişi, durum ya da ihtiyaca yeterli vakti ayıramayabilirler. Bu durum özellikle büyüme-gelişme çağlarında zorluk yaşayan çocukların kardeşlerinin kendilerini göz ardı edilmiş veya değersiz hissetmelerine yol açabilir. Bu gibi olumsuz duyguların kardeş tarafından pekişmesini engellemek için, aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Açık ve Net İletişim Kurun

Çocuklar büyüdükçe kendileri ve kardeşleri arasındaki farklılıkları algılamaya ve sorular sormaya başlarlar. Bu noktada ebeveynlerin yapacağı en doğru şey dürüst olmaktır. Çocuğunuzun sorularını geçiştirmeyin. Cevabını bilmediğiniz, nasıl yanıtlamanın daha doğru olabileceğine karar veremediğiniz durumlarda müsaade isteyin ve tekrar konuşacağınız günü belirlemeyi unutmayın. Tarih belirlemek hem çocuğa güven ve geçiştirilmemiş hissi sağlayacak,  hem de size doğru yanıt ve anlatım için imkan sunacaktır. Örneğin; “şuan bunu senin anlayabileceğin şekilde nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum/ bunun cevabını bilmiyorum, bana araştırmam için ____ (2) saat/ gün/ hafta süre verir misin? Seninle bunu konuşmaya _____ (Salı, yarın) günü akşam konuşmaya ne dersin?” gibi bir diyalog  gerçekleştirebilirsiniz. Örnekler kullanarak, açık bir şekilde güçlük yaşayan çocuğunuzun durumunu tartışabileceğiniz bir ortam yaratın. Kardeşinin durumunun gerçek (şımarıklık, daha fazla sevme, ilgi çekmek, vs olmadığını) olduğunu anlamasını sağlamanız önemlidir. Bu yönde bir iletişimle evdeki çatışmaları azaltabilirsiniz.

Çocuğunuzu Anlamakla Başlayın

Çocuklar aile bireylerinden yeterli ilgi göremediklerini düşündüklerinde dışa dönük davranışlarda bulunmaya başlayabilirler. Ebeveynler ise böyle durumlarda dikkat çekmek için sık sık istenmeyen/ olumsuz davranışlarda bulunan çocuklarını disipline etmekte, onlarla etkin iletişimi kurmakta ve bu/ buna benzer davranış örüntülerini yönetmekte zorlanırlar. Çocuğun davranışlarını kontrol altına alınması gerektiği gerçeğiyle birçok yol, yöntem izleyebilirler. Örneğin, bazı ebeveynler bu süreçte çocuğa tepkisiz kalma yolunu seçerler. Böyle durumlarda çocuk doğru davrandığını düşünebilir ve ailenin çözümü etkisiz kalırken, çocuk mevcut davranışını devam ettirebilir. Bazı ebeveynler ise ortak dil ve hareket bütünlüğünü koruyamayabilirler. Evdeki çatışmanın bir an önce azalması ya da eşinin yaklaşım tarzının doğru olmadığı düşüncesiyle sonucu farklı, mevcut tepki ya da söylemi yanlışlayan veya olumsuz durumu kabul gösterici bir yol izleyebilirler. İstenmeyen ve eşler arası gerilime de sebep olabilen böyle durumlarda çocuğun istenmeyen davranış sıklığı artabilir. Özetle, çocuk iyi yönetilememiş davranış örüntülerini devam ettirecektir.

Çocuğunuzun düşüncelerini öğrenebilirseniz davranışlarının duygusal temelini  de anlayabilirsiniz. Çözüm çocuktadır ve çocuğa niçin bu şekilde davrandığını, ona kendini iyi hissettirmeyen duygu ya da durumun ne olduğunu, yardımcı olmak ve ondaki olumsuz duygu-düşünceyi değiştirmek için neler yapabileceğiniz sormalısınız. Ayrıca, davranışının neden yanlış olduğunu çocukla konuşmak ve anladığından emin olmak  da önemlidir. İlgi ve dikkatinizin onun üzerinde olduğunu gösterecek gizli iletişim yolları da belirleyebilirsiniz (bu gizli bir kelime ya da mimik olabilir). Sonrasında tekrarlanmaması veya yanlış anlaşılma yaşanmaması için, haftalık görüşme günleri belirleyebilirsiniz. Bu çocuğunuza, onu ve onun duygu, düşünce, hislerini ne kadar önemsediğinizi göstermenize yardımcı olacaktır.

 

Eğlenceli ‘AİLE ZAMANLARI’ Oluşturun

Her aile birlikte zaman geçirmenin faydalarını görür. Özellikle de ailede güçlük yaşayan ve yaşamayan iki çocuk varsa, bir arada geçirilen vakitler daha da önem kazanır. Aile bireylerinin hep birlikte katılabilecekleri aktiviteler planlayabilirsiniz. Doğa yürüyüşü , resim, yemek yapmak, kutu oyunları, sessiz sinema oynamak veya şarkı söylemek örnek aktiviteler olabilir. Tüm aile üyelerinin birlikte eğlenebileceği aktiviteler yapmanın önemli olduğunu çocuklarınıza hissettirin. Böylece, çocukların kendilerini yalnız hissettiklerinde sık sık dile getirdikleri ‘bana karşı diğer herkes’ düşüncesinin de üstesinden gelmiş olursunuz.

Aile zamanlarını, kardeşlerin birbirlerini destekleyebilecekleri eğitici fırsatlarla değerlendirebilirsiniz. Örneğin, öğrenme güçlüğü (disleksi) olan bir çocuğun kardeşi, uyku öncesinde kardeşine en sevdiği kitabı okuyabilir. Bu şekilde çocuklarınızın bir güçlükle karşılaştıklarında bir takım olarak hareket edebilecekleri bilincini geliştirebilirsiniz. Ayrıca kardeşler arasındaki bağı da güçlendirmiş olursunuz.

 

Başarılarını Kutlayın, Teşvik Edin

Çocuklarınız siz söylemeden sorumluluklarını yerine getirdiklerinde, (odalarını temizlediklerinde, okul sınavlarında yüksek not aldıklarında) bunu ailece tebrik edin. Bu küçük başarılar bazen ebeveynler tarafından görmezden gelinebilir veya gözden kaçırılabilir. Ebeveynlerin, özel ihtiyaçları olan çocuklarının durumu ile fazlaca meşgul oldukları düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, diğer çocukları da onaylanma ve ödüllendirilme ihtiyacı duyar. Çocuğunuzun kurslarına (yüzme antrenmanı, futbol maçı) katılmaya dikkat edin. Hatta bazen tüm ilginizin üzerinde olduğunu hissetmesi için, bu organizasyonlarda en çok bağıran ve tezahürat eden kişi olmaya özen gösterin. Çocuklar başardıkça, başarıları görüldükçe kendilerini iyi hissederler ve sizinle kurdukları ilişki de  o denli güçlenir.

PDR Servisinden Yardım Alın

Çocuğunuz sosyal, davranışsal ve akademik alanlarda güçlük yaşıyorsa mutlaka okulundaki Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi ile iletişime geçin. Söz konusu çocukların  kardeşlerine yönelik bir destek grubu olup olmadığını öğrenin. Çocuklar kendileri ile benzer süreçleri yaşayan başka akranlarıyla tanıştıklarında, kendilerini yalnız hissetmemeye başlayabilirler. DEHB, öğrenme güçlüğü, otizm ya da epilepsi yaşayan bir çocuğun olduğu ailelerin zor zamanlar yaşayabileceği bir gerçektir ancak bunu bir diğer çocuğunuz için talihsizlik olarak görmeyin. Güçlük yaşayan bir kardeşe sahip olan çocukların bireysel fark ve ayrıcalıklara karşı daha saygılı, şefkatli ve anlayışlı bireyler olarak büyüdüklerini unutmayın.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!