Filial Terapi / Danışmanlık

Filial terapi/ danışmanlık; ebeveynleri çocuklarının gelişim ve değişim sürecine dahil etmeyi hedefleyerek terapötik oyun becerileri öğretir. Ebeveynlere, doğuştan getirilemeyen anne-babalık vasfılarının yeni kazanıldığı bu süreçte destek olur. Zamanla ihtiyaç haline gelen bilgi ve becerilerin kazanılmasını sağlar.

Filial terapi/ danışmanlık, aile ilişkilerindeki problemleri tespit etme ve çözümlemede doğrudan ve hızlı sonuçlar ortaya koyan etkili bir yöntemdir. Ön yargılarından optimum düzeyde arınmış ve anlayış penceresinden bakabilen ebeveynler, çocuklarının potansiyellerini keşfetme adına yeni farkındalıklar geliştirirler.

Sonucunda; anne baba, çocuk arasındaki bağlanmayı güçlendirir ve iletişim niteliği ile kalitesini arttırır. Dolayısıyla, çocuklarla ebeveynlerin senkronize olamamalarından kaynaklanan problemlerin çözülmesini ve iletişimin pozitif, yapıcı ve destekleyici olmasını sağlar.

Nedir?

Filial terapi/ danışmanlık; aile ilişkilerindeki problemleri tespit etme ve çözümlemede doğrudan ve hızlı sonuçlar ortaya koyan etkili bir yöntemdir. Genelde oyun terapisi/ danışmanlığı ile birlikte kullanılır. Ön yargılarından optimum düzeyde arınmış ve anlayış penceresinden bakabilen ebeveynler, çocuklarının potansiyellerini keşfetme adına yeni farkındalıklar geliştirirler.

Hedefler

  • Çocuğun psikolojik gelişimini anlamak.
  • Ebeveynlik becerilerini arttırmak ve çocuklarına dair hayal kırıklıklarını azaltmak.
  • Aile içi iletişimi ve olumlu etkileşimi arttırmak.
  • Sorunların kaynağına inerek, onları yapıcı ve eğitsel yollarla ortadan kaldırmak.
  • Ailenin iletişim, baş etme ve problem çözme becerilerini artırmak.
  • Ebeveynlerin gelecekte olabilecek problemler ile daha etkili başa çıkmalarını sağlamak.

Ne kadar sürer?

Oyun terapisinin/ danışmanlığının ne kadar süreceği çocuğun kendi iyileşme ve sağlıklı olana yönelme süreci ile doğru orantılıdır. Düzenli ve zamanında katılım zaman yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Başvuru nedeni, çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemi, takvim yaşı ve gelişim yaşı arasındaki fark, varsa travma, yas gibi durumlar süreyi doğrudan etkilemektedir. Ayrıca süreyi kısaltmak çocuğun mücadele becerisine, uzatmak ise ailenin istikrar ve tutumuna bağlı olarak da değişir.

FİLİAL TERAPİ / DANIŞMANLIK BAŞVURU FORMU

Başvurunuzu aşağıdaki alanları doldurarak yapabilirsiniz. Uzman danışmanınız en kısa sürede size dönüş yapacaktır.