Evlenme sürecinde olan, flört eden, sözlü ya da nişanlı çiftlere verilen profesyonel bir psikolojik danışmanlıktır. Çiftlerin ya da bireylerin kendileri, partnerleri, ilişkileri ve evlilik ile ilgili yeni bilgiler ve bakış açıları edindikleri eğitici bir süreç, önleyici bir hizmettir.

Evlilik öncesi uyumlu bir ilişki her zaman mutlu bir evliliği vaat etmez. Evlilik Öncesi Danışmanlık; gerçekçi bir değerlendirme ile olası zorlukları konuşma, göz ardı edilen ihtimalleri değerlendirme, karşılıklı farkındalıklarla doğabilecek olumsuzlukları önleme ve yaşanacak güzellikleri ele alma sürecidir. Bireylere evlenmeden önce ilişkilerine objektif bir gözle bakabilme varsa zayıf noktaları güçlendirme şansı verir.

Çiftleri düşünsel ve psikolojik olarak evliliğe hazırlamak, evlilik öncesi sürecin doğru yönetilmesi ve ilişki başlangıcının sağlam temeller üzerinde ilerlemesi hedeflenir.

Boşanma oranlarının her geçen gün fazlalaştığı günümüzde pek çok çalışma; evlenmeye hazırlanan çiftlerin ilişkiyi bitirme oranlarının giderek arttığını gösteriyor. Bu nedenle evliliklerini baştan sağlam temeller üzerine kurmak, karşılaşılabilecek problemleri, yanlış anlaşılmaları ve kırgınlıkları önlemek isteyen çiftler arasında evlilik öncesi terapi giderek yaygınlaşmaktadır.

Ne Olur?

Evlilik öncesi danışmanlık, bireylere evlenmeden önce ilişkilerine objektif bir gözle bakabilme varsa zayıf noktaları güçlendirme şansı verir. Süreç içerisinde çift önemli başlıklar üzerinde konuşma ve hatta tartışma konusunda cesaretlendirilir. Aynı evde yaşamanın zorlukları, ortak bütçe, ortak gelecek planları, yeni ailelerle kurulacak ilişkiler, ömür boyu bağlılık, özgürlüklerin kısıtlanması ve daha birçok neden bir çok çift için zorlayıcıdır ve stres, kaygı, şüphe gibi istenmeyen duyguları beraberinde getirebilir. Evlilik öncesi danışmanlık; hissedilen karmaşanın çözümlenmesine katkı sağlar. Hiç gündeme gelmemiş konular, gizli kalmış korku, kaygılar ve dile getirilmemiş istek – beklentiler açıkça konuşulur.

Nasıl Olur?

Çiftler seansa birlikte katılırlar.

Birey ve ilişki olmak üzere iki çeşit ölçme – değerlendirme tekniği kullanılır.

Kişisel özellikler, yetenekler ve kişilik tipleri değerlendirildiği gibi problem çözme veya çatışma ile baş etme becerisi ya da öfke kontrolü gibi bir ilişkiyi sürdürebilmek için gerekli  beceriler, özellikler de değerlendirilebilir. İhtiyaç halinde bazı beceri ve özellikler desteklenebilir. Uzman, ilişki tiplerinin ölçümlendiği testler kullanır. Sonuç doğrultusunda, bazı öngörülerde bulunabilir ve üzerinde çalışma yürütebilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık; gerçekçi bir değerlendirme ile olası zorlukları konuşma, göz ardı edilen ihtimalleri değerlendirme, karşılıklı farkındalıklarla doğabilecek olumsuzlukları önleme ve yaşanacak güzellikleri ele alma sürecidir.

 • Evlilik öncesi psikolojik hazırlık,
 • İki aile arasında BİR aile olabilmek,
 • İletişim ve Uzlaşma,
 • Çatışma – Problemlerin çözümü,
 • İş bölümü, Görev – Sorumluluklar,
 • Bütçe düzenlenmesi,
 • Cinsellik ve Çocuk sahibi olma,
 • Birlikte – Bireysel geçirilen zaman,
 • Alışkanlıklar evlilik öncesi danışmanlıkta çalışılan başlıca konulardır.

Çalışılan tüm konuları öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için ön başvuru formu doldurabilir, e-posta gönderebilir ya da bizi arayabilirsiniz.

Hedefler;

 • Evlilik yaşantısına geçişi kolaylaştırmak,
 • Uzun ve kısa vadede çiftlerin ilişkideki tatminini sürekli kılabilmek,
 • İletişim becerilerini arttırmak,
 • İlişkide yakınlığı ve bağlılığı arttırmak,
 • Güven ortamını, problem çözme ve karar verme becerilerini güçlendirmek,
 • Alınması gereken sorumlulukların yarattığı korku-endişelerin karşılıklı olarak paylaşılması,
  ve tüm bunlarla baş etme stratejilerini öğrenilmesi amaçlanır.

Ayrıca, çiftlerin kişilik özelliklerine göre çözüm yolları üretilir. Onları düşünsel ve psikolojik olarak evliliğe hazırlamak, evlilik öncesi sürecin doğru yönetilmesi ve ilişki başlangıcının sağlam temeller üzerinde ilerlemesi hedeflenir.

Neden Önemli?

Sadece birbirlerine karşı ve sınırlı alanlarda sorumlukları bulunan çiftlerin sevgili ya da nişanlı olma halinden evli, eş olma haline dönüşme süreci aslında kriz yaşanabilecek en olası dönemdir.

Evliliğe hazırlık sürecinde yaşanan istenmeyen olumsuz durumları geçiştiren ve bunları doğru iletişim yöntemiyle çözemeyen çiftler, maalesef, evliliklerine kırgınlıklar ve güven sorunlarıyla başlamaktadırlar.

Evlilik öncesi bu özel dönemi yara almadan, mutlu bir şekilde tamamlayan, süreci doğru yöneten çiftler evliliklerine bir adım önde başlarlar. Huzurlu bir başlangıç, daha tatminkar ve sağlıklı bir süreç yaşanabilmesi için evlilik öncesi bilinçli hazırlık oldukça önemlidir.

Araştırmalar belli başlı bazı konularda (ilişkilerdeki mesafe kavramları, inançları ve inanç farklılıklarına duydukları saygıları, para harcama alışkanlıkları, çocuk sahibi olmak ve devamında çocuk yetiştirmekle ilgili görüşleri ve cinsellikle ilgili beklentiler) hayat görüşleri paralel olan çiftlerin, evlilikte yaşayabilecekleri olası problemleri çözmekte daha avantajlı olduklarını gösteriyor.

Kazanımlar

Evlilik öncesi danışmanlık alan birçok çift terapi sürecinden sonra; iletişim, anlama, dinleme ve empati becerilerini geliştirdiklerini, kabul davranışlarının arttığını, anlayamadıkları durumlarda anlayış göstermeyi öğrendiklerini, evlilik beklentilerini daha gerçekçi bir çerçeveye oturttuklarını, kendilerine ve ilişkilerine farklı bir bakış açısından bakabildiklerini, birbirlerinin bazı yeni özelliklerini keşfettiklerini, çatışma ile baş etme ve karar alma konusunda kendilerini daha başarılı ve güçlü hissettiklerini belirtmişlerdir.

Son dönemde yapılan araştırmalar, Evlilik Öncesi Danışmanlık alan çiftlerin ileride yaşayabilecekleri sorunlarda profesyonel yardım alma konusunda daha istekli davrandıklarını ve pozitif baktıklarını göstermektedir. Yurt dışında yapılan yeni araştırmalarda ise evlilik öncesi danışmanlık hizmeti alan bireylerin sorun çözme ve empati yetilerinin geliştiği, dolayısıyla daha sağlam ve sağlıklı bir evlilik hayatı sürdürdükleri tespit edilmiştir.

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK BAŞVURU FORMU

Başvurunuzu aşağıdaki alanları doldurarak yapabilirsiniz. Uzman danışmanınız en kısa sürede size dönüş yapacaktır.