Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Bozukluğu yaşayan çocukların nörolojik dezavantajları onların sınıfta başarılı olma ve  tutarlı hareket etmelerinin önüne geçmektedir. Bir öğretmen için, DE(H)B yaşayan çocuklarda sırada oturma, odaklanma, söz isteme, sıra bekleme, diğerlerini dinleme gibi davranışları sağlamak, diğer öğrencilere göre daha zordur. Bununla birlikte, basit sınıf düzenlemeleri ile bu davranış örüntülerini en aza indirmek mümkündür.

 

Okul Personeli Çocuğunuzun Öğretmeni İçin İpuçları

 

DEHB’li çocuğa sahip bir ebeveynseniz, çocuğunuzun okulda yaşadığı zorlukların üstesinden gelmek için kilit rol oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmeni ile koordineli çalışarak, iletişimde kalarak, spesifik – gerçekçi hedefler yaratabilir, mevcut DEHB bulgularını azaltmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. Öğretmenlerle sürdürülebilir, çözüm odaklı iletişim geliştirerek, çocuğunuzu başarı duygusu yaşayacağı alan/ alanlara yönlendirebilirsiniz.

 

Sınıf Düzenlemeleri ve Etkili Yönetim İçin Stratejiler

 

Öğretmenler öğrencilerin davranışlarını kontrol altına alabilmek, ilgilerini doğru yönlendirebilmek, enerjilerini yönetebilmek ve onların okul performanslarını arttırmak için birçok yöntem kullanabilirler. Yöntemler çocuktan çocuğa değişse de, siz çocuğunuza uygun olanları seçip, uygulayabilirsiniz.

Dürtüselliği azaltmak bir diğer en sık karşılaşılan durumdur.

 • Basit, açık kurallar belirleyin ve bunları sınıfta görünen bir yere asın.
 • Günlük aktiviteleri bir takvime yerleştirin. Bu, çocukların daha kontrollü hareket etmelerini sağlayacaktır. İyiye giden, çabalı davranış değişimlerinin farkında olun ve sürdürülebilir olması hususunda yüreklendirin.

Kıpırdanmalarla savaşmak için ders içi aktiviteleri fiziksel etkinlikler ile birleştirerek öğrencilerin enerjilerini harcamaları sağlanabilir.

Dikkat dağıtıcı, çeldirici etkenleri ortadan kaldırmak yerine öğrenmeyi pekiştirecek materyal ve görseller yerleştirmek ev içi ilk düzenleme olabilir.

 • Kapıdan, pencereden ve renkli objelerden uzak bir yere oturtun.
 • Önemli öğrenme araçlarını göz önünde tutun, ulaşılabilir yerlere konumlandırın.
 • Karmaşık öğrenme konularını yönetilebilir alt konulara bölün.

 

Sınıf içi konuşma ve düzeni bozucu davranışları önlemek, süreç yönetimini kolaylaştırır.

 • Grup çalışmaları planlayın ve öğrencilere bu çalışmalarda zaman sınırıyla birlikte bazı limitler koyun ve geri sayım cihazı kullanın.
 • Kuralları düzenli bir şekilde hatırlatın ve öğrencileri kurallara uymaları, işbirlikçi olmaları konusunda teşvik edin.
 • Sınıfta söz istemek için el kaldırmak oldukça önemlidir. Öğrencilerinize el kaldırmadan önce durmalarını (içinden beşe kadar say), düşünmelerini(soruyu kendine tekrar sor ve cevabından emin ol) ve daha sonra el kaldırmalarını öğretin.
 • Sınıf içinde iyi davranışlar göstermeleri için bir ödül sistemi geliştirin.

 

Yönergeleri takip etmesi, istikrarı arttırmak için güzel alışkanlıklar geliştirin.

 • Ders anlatımlarınızı kısa tutmaya ve anlaşılır yapın.
 • Karmaşık görevleri anlaşılır, küçük parçalara bölün.
 • Öğrencileriniz adımları, sıralamaları unuttuğunda onları cesaretlendirmek için ipuçları kullanın.

 

Çocuğunuza Başarması İçin Şans Verin,

Okuldan Yardım İsteyin

 

Sınıf düzenlemeleri yapmak çocuğunuzun başarılı olma şansını arttıracaktır. Bu ve benzeri sınıf içi düzenlemelere rağmen çocuğunuz hala zorlanmalar yaşıyor ise profesyonel yardım almanız daha doğru olabilir.

Günümüz bilimsel verilerine göre artık beynin geliştiğini ve bunun her yaşta mümkün olduğunu biliyoruz. İlaç kullanmadan, bütünleştirilmiş gelişim programları aracılığıyla ebeveynler ve çocuklar odaklanma, dikkat, dürtüsellik ile ilgili yaşadıkları birçok problemi çözüp başarılı bir akademik hayat, mutlu bir sosyal yaşantı sürebiliyorlar.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!