Geleneksel eğitim modelinde, öğrenciler yeni kavramları okulda öğrenir, evde de tekrar yaparak pekiştirirler. Yıllarca kullanılan bu eğitim modeli, başarılı olduğunu kanıtladı. Ancak şimdilerde öğrencilere gün geçtikçe daha fazla ödev verilmeye başladı, bu da stresin artmasına ve ödev başında geçen sürenin uzamasına neden oldu. Oysa belirli bir çalışma süresinden sonra yapılan ödevler, sonrasında çözülen testler öğrencilerin sosyal, kişisel ve akademik refah düzeylerini verimsizleştirebilir. Yeni nesil okul çalışmalarını, ödevleri daha iyi anlamak ve öğrencilerin bununla nasıl baş edeceğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Metlife tarafından yapılan araştırmalara göre 8. sınıf öğrencileri her akşam en az bir saat ödev yapıyor. Buna göre, hemen hemen her yaş grubundaki öğrenci haftada en az yedi saatini ödev yaparak geçiriyor ve büyüdükçe de ödevlerin sayısıyla birlikte yoğunluğu da artıyor. Homework in America raporuna göre ise, 17 yaşındaki öğrencilerin %15’i her akşam ortalama iki saatini ödev yaparak geçiriyor.

 

NE KADARI FAZLA?

 

Ödevler, öğrenmeyi pekiştirmek için oldukça yararlı aktivitelerdir ancak sizce ne kadar ödev aslında fazladır? Okul başarısını artırmak ve derslere katkı sağlamak adına önemli olan ödevlerin fazlasının çocukların öğrenme sürecine zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Ne kadar ödevin fazla olduğu ile ilgili kesin bir çalışma yok fakat çoğu araştırmacı verilen fazla ödevlerin öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler yarattığına inanıyor. Stanford Üniversitesi’ ndeki araştırmalara göre, her akşam bir buçuk saatten fazla ödev yapan öğrencilerin stres seviyeleri daha yüksek, fiziksel ve duygusal sağlık sorunu yaşama eğilimleri daha fazla oluyor, daha az arkadaşlık kuruyorlar ve ders dışındaki aktivitelere de akranlarına göre daha az zaman ayırabiliyorlar.

ANNE – BABA NE YAPABİLİR?

 

Ebeveynler;

  • Çocuklara sağlıklı ve verimli (sessiz, dikkat dağıtıcılardan uzak, masa-sandalye gibi gerekli materyallere sahip) çalışma alanı sağlayabilirler.
  • Çocukların ders çalışma saatleri için rutin/ önceden belirlenmiş zamanlar oluşturmalarına, program yapmalarına yardımcı olabilirler. Burada, diğer aktivitelerin ödev yapımına engel olmaması ve ödev süresinin uzatılmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca çocukla birlikte, aile de bu düzeni korumaya çaba göstermelidir.
  • Gerekli durumlarda akademik destek alabilmeleri için fırsatlar sunabilirler.
1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!