Pek çok ebeveyn başarılı olabilmek için çocuklarının ABC sıralamasını yapabilmesi, renkleri bilmesi, ismini yazabilmesi ve sayı sayabilmesi gibi becerilerin yeterli olduğuna inanır. Ancak psikologlar ve gelişim uzmanları aynı fikirde değildir. Özellikle ilkokul döneminde, çocukların en çok önceki gelişim dönemlerinde öğrendikleri sosyal ve duygusal becerilere duyulan ihtiyaç vurgulanmaktadır. Üstelik, her yıl daha fazla çocuk bu önemli becerilere yeterli düzeyde sahip olmadan ilk okula başlamaktadır. Anaokulu çeşitli oyunların oynandığı, belirli kavramların, renklerin ve sayıların öğrenildiği bir yerden çok daha fazlasıdır. Süreç içerisinde tüm bunların yanı sıra psiko-motor becerilerin, sosyal-duygusal kazanımların geliştirilmesi, hem görsel hem de işitsel algı ve akılda tutma becerilerinin oyunlarla, egzersizlerle desteklenmesi gerekmektedir. Bu konuda çocuğa okul öncesi dönemde bakım veren kişilere önemli rol düşmektedir çünkü onlar çocuğun hem akademik hem sosyal hem de entelektüel temelini oluşturmaktadırlar.

Anaokuluna Başlayan Bir Çocuk İçin Önemli Olan Sosyal Beceriler

 

İlkokul öğretmenleri ve gelişim uzmanları, öğrenmeye ilgisi olmayan, kendi yapabilirliğine güvenmeyen, özgüveni düşük, davranışları yönlendirme ve kontrol etmede zorluk yaşayan çocuklara bir şeyler öğretmenin zor olduğu konusunda hemfikirdir. Entelektüel beceriler sorunun çok küçük bir kısmını oluşturur ve kolaylıkla çözülebilirler. Çocukların okulda başarılı olabilmeleri için, önceki dönemlerde evde bakım verenle kişi (anne, bakıcı gibi) ve okul öncesi eğitim sürecinde tutarlı, ilgili, sürdürülebilir ilişkilerin yeterli düzeyde kurulmuş olması gerekir. Bu ilişki çocukta kişisel iyi olma hissi ve iç motivasyon gelişimini sağlar. Küçük yaşlardayken çocuğa kaliteli bir bakım vermek onun bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Okul başarısı ile ilgili yapılan sayısız araştırma, çocuğa kaliteli bakım vermenin onu doğru başlangıç noktasına çıkarmak olduğunu gösteriyor.

Çocuğa bakım veren kişi(ler), aşağıdaki sosyal ve duygusal becerilerin gelişimine yardımcı olarak çocuğu okula hazırlayabilirler:

 • Öz bakım becerilerini yaşının gerekliliklerine göre yerine getirebilme
 • Yönergeleri sıralı takip edebilme
 • Dikkatini toplayabilme, odaklanabilme
 • Sırasını bekleyebilme
 • Nezaket ifadelerini uygun yer ve zamanlarda kullanabilme
 • Öz kontrol becerisi
 • Sorunları kendini doğru ifade ederek, konuşarak çözebilme
 • Tek başına çalışabilme
 • Grup içinde çalışabilme
 • Yaşına uygun sosyal beceriler ve arkadaş edinebilme
 • Diğer çocuklarla iletişim, etkileşim kurabilme
 • Yetişkinlerle iletişim kurabilme becerisi

Yetişkin biri liderliğinde kalabalık grup aktivitelerine katılmak dört yaş üstü çocuklar için  daha uygun olabilir. Kalabalık gruplarla yapılan aktivitelerin süresinin kısa tutulması ve zamanın aktif değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çocuğun bu becerileri geliştirmesinin en iyi yollarından biri ‘çocuğun seçimi’  zamanı yaratmaktır. Çocuk birlikte bir şeyler yapmak istediğinde onu küçük grupların içine dahil edip, özgürce oyun oynamaları için fırsatlar yaratabilirsiniz. Çocuklar, birlikte oyun oynarken oluşan problemleri çözmek için önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmek zorunda kalırlar. Bakım verenin rehberliği ve desteği sayesinde çocuk sorunlar yüzleşir, okulda ve hayatta başarılı olmak için gerekli olan  becerileri öğrenir.

 

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!