Çocukların öğrenme, akılda tutma, arkadaşlarıyla ilişki geliştirme, iletişime açık olma gibi bilişsel ya da sosyal-duygusal gelişim alanlarında yeterli ve başarılı olabilmeleri; okulda geçirdikleri zaman ile doğru orantılıdır. Bu nedenle, çocukların sağlıklı bir kahvaltı sonrasında okula gitmeleri; mevut potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmeleri ve özellikle akademik kazanımlarını arttırabilmeleri için önemlidir.

Bazı çocuklarda bu alışkanlığı edinme süresi daha uzun olabilir. Böyle durumlarda; çocuğa zaman tanınmalıdır. Çocuk kahvaltı yapmanın faydalarını/ olumlu etkilerini deneyimledikçe; istekli ve keyifli hale gelecektir. Süreç içerisinde ebeveynlerin çocuklar doğru iletişimi sürdürebilmeleri ve istikrarla devam etmeleri; çocuğun alışkanlık kazanma süresini azaltacaktır.

Kahvaltıda Neye DİKKAT Etmeli?

Protein; hücrelerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlayarak dikkat – konsantrasyon becerilerinde artışa ve kan şekerini düzenli tutmaya yardımcı olmaktadır. Yapılan pek çok araştırma, protein bakımından zengin kahvaltıların çağın hastalığı diye tabir edilen dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü olan çocuklar üzerinde dahi olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak; vücudun mineral, vitamin ve doymamış yağ ihtiyacı sebze ve meyvelerden karşılanmaktadır. Bu nedenle çocukların düzenli ve yeterli sebze, meyve tüketimlerine özen gösterilmelidir. Ayrıca, basit karbonhidratlara göre şekere dönüşme süresi daha yavaş olan kompleks karbonhidratlardan, uzun süre tokluk hissi yarattıkları için uzak durmakta fayda var.

Basit ve Pratik Kahvaltı Önerileri

En çok ve en sık yapılan hata kahvaltıda sadece geleneksel yiyecekler yenilebileceğine dair olan yanlış inanç. Oysa ki, iyi bir beslenme alışkanlığını çocuklara kazandırabilmek için sevdiği yiyecekleri farklı sunumlarla, olması gereken miktarda sunabilirsiniz. Kahvaltı saati belirleyebilir ya da bazı sınırlamalar koyulabilirsiniz. Eğer çocuk okula araçla gidiyorsa; yolda yemesi için aperitif ve kolay taşınabilir bir çanta hazırlayabilir ve varsa yanlış bazı ön yargı ya da inançlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Tam tahıllı ekmek ya da glutensiz kraker üzerine şekersiz fıstık ezmesi
  • Tam tahıllı ekmeğin içine sebze ve peynir koyarak yapılan tost
  • Kefir veya ılık süt
  • Haşlanmış yumurta ve bir tutam yeşillik
  • Glutensiz mısır gevreği (süt ya da yoğurt ile tüketilebilir)
  • Peynir, bal, tereyağı, zeytin
  • Atıştırmalık olarak; taze meyve, yeşillik ya da ceviz, incir, kayısı gibi kuruyemişler

 

Kahvaltı Eğlenceli Hale Gelir Mi? Nasıl?

 

Eğlence, oyun gibi keyifli ortamlarda çocukların akıllarına kahvaltı yapmak ya da başka bir şey yemek gelmez. Bu noktada kahvaltıyı çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlamak ailelerin işini kolaylaştırabilir. Sebze ya da meyve gibi yiyecekleri değişik şekillerde keserek, resim yaparak (gülen yüz, amatörce sevilen bir karakter çizimi) küçük porsiyonlarla sunum yapmak; önce çocukların merakını sonra isteğini arttırabilir.

 

Mutfak alışverişine çıkmadan önce iki ihtiyaç listesi hazırlamak (biri çocuk, biri anne için) ve alışveriş esnasında listede yer alan yiyecekleri bulmalarını istemek işinizi kolaylaştırabilir. Yapılan bazı araştırmalar; alışveriş yaparken ailesine yiyecek bulmada yardımcı olan çocukların kahvaltı yapma konusunda daha hevesli olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda tek ihtiyaç listesi ile alışverişe gidip, siz okuyup ondan bulup getirmesini isteyebilirsiniz. Hatta süre tutarak heyecan katıp, zaman yönetimi konusunda da çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Çocuklar için de iyi bir egzersiz (hafıza, zaman yönetimi, muhakeme – bakliyat reyonunda temizlik malzemesi aramamak-) olabilir, ne dersiniz? Ayrıca okuma-yazma bilen çocuklardan gıda boyası ve katkı maddesi az yiyecekleri bulmasını isteyebilirsiniz. Üstelik yemek istediği şeylerin içerisinde bilmediği ne kadar çok şey olduğunu da öğrenmiş olur.

 

DENGELİ Kahvaltı Sadece Sağlıklı Besin Tüketimi Midir?

 

Dengeli kahvaltı için elbette sadece sağlıklı yiyecekler tüketmek yetmez. Kahvaltı sırasında aile üyelerinin duygu durumları, hal ve tavırlarının da dengeli olması önemlidir. Örneğin; çocukların neyi, ne kadar yiyeceği sorun olursa bu sadece stresli bir ortam ve olumsuz duygu-düşünceler yaratabilir. Bu nedenle, kahvaltıyı olabildiğince sakin geçirmek; olumlu duyguların pekişmesi ve çocukların günün geri kalanını pozitif geçirebilmesi için gereklidir.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!