Öğrenmenin sadece kitaplar ve flaş kartlarla gerçekleştiği günler geride kaldı. Çalışmalar beyin gelişimini artırmak, daha iyi hatırlamak, dikkati artırmak için yapılan egzersiz ve aktivitelerin etkili olduğunu göstermektedir. İnternette bu tarz egzersiz ve aktivitelere dair bilgiler bulabilirsiniz; ancak bunlardan bazıları, yanlış ve uzman rehberliği olmadan yapıldığında yarardan çok zarara neden olabilir.

BrainFit Studio 3-18 yaş arasındaki çocuklara, bilgiyi daha doğru ve hızlı işlemelerine yardımcı olacak programlar sunmaktadır. Çıkış noktamız zinde bir beyne giden yolun beynimizin 5 temel alanını güçlendirmekten geçtiğidir. Bu beş temel alan dikkat ve hafıza, duyu-motor koordinasyonu, işitsel veriler ve dilin işlenmesi, görsel ve uzamsal verilerin işlenmesi ve sosyoduygusal özdüzenlemedir.

Siz de çocuğunuzun beynini güçlendirmek istiyorsanız işte bazı öneriler ve ipuçları.

  1. Yapboz yapın.

Yapbozlar çocuğunuzun uzamsal işlemleme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuğunuzun şekilleri tanıması ve şekiller arasında bağlantılar kurmasını gerektiren bir oyundur. Bu nedenle eğer çocuğunuz için vakit geçireceği bir aktivite arıyorsanız, bir yapboz çıkarın ve çocuğunuzun beynini güçlendirin. Daha çok parça içeren yapbozlar deneyerek çocuğunuzun sınırlarını zorlayın.

  1. Hafızanıza hükmedin.

Hafıza ya da eşleştirme oyunları özel – örneğin çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterlerinden oluşan kartlar – ya da sıradan iskambil kartlarıyla oynanabilir. Bu oyunlar tek başına, arkadaşlar ya da aile ile birlikte oynanabilir ve çocuğunuzun görsel hafızasını geliştirir. Çocuğunuz bu oyunda uzmanlaştıktan sonra işi onun için daha da zorlaştırabilirsiniz. Aynı desene sahip kartların sadece zıt renkler ile eşleşebildiği Zebra versiyonunu deneyebilir ya da kartları düzgün sıralar halinde dizmek yerine belli bir düzeni olmayan veya daha karışık desenler halinde dizerek oynayabilirsiniz.

  1. ‘Ayşe Diyor’ oyununda uzmanlaşın.

Çocuğunuza daha iyi dinlemeyi öğretmek ve işitsel hafıza becerilerini geliştirmek için bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu oyunu oynayarak çocuğunuz işitsel ipuçlarını tanımaya ve ne söylendiğine daha çok dikkat etmeye başlar. Yaşı büyük çocuklar için oyunu zorlaştırmak da talimatları daha karışık bir hale getirmekle mümkün. ‘Ayşe burnuna dokunmanı söylüyor’ talimatını kullanmak yerine, ‘Ayşe burnuna dokunmanı, sola adım atmanı ve 3 kez zıplamanı söylüyor’ gibi daha karmaşık talimatlar kullanabilirsiniz.

  1. Yoktan bir şey yaratın.

Kille oynamak çocukların duyu-motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Daha büyük çocuklar içinse legolar ve maketler kullanılabilir. Tarihi gemiler, uçaklar veya arabalar gibi, değişik boyutlarda parçaları olması nedeniyle daha zor olan modeller özellikle faydalıdır.

  1. Dans edin.

Çocuğunuzun duyu-motor koordinasyonunu geliştiren bir başka aktivite de dans etmektir. Dans, bir yandan gelecek diğer hareketlere hazırlanırken belli adımlar ve hareketler yapılmasını içeren bir aktivitedir. Dans etmek çocuğunuzun dengesine ek olarak planlama ve sıralama becerilerini geliştirir.

  1. Kendinizi bir başkasının yerine koyun.

Çocuklarda geliştirilmesi gereken en önemli duygusal özelliklerden biri empatidir. Sosyal durumlarda doğru seçimler yapmalarını sağlamak için olaylara başkasının gözünden bakmalarını sağlamak en iyi yoldur. Bunu, yaşanan belli bir olaydan sonra ‘’Senin demin arkadaşına/kardeşine yaptığını birisi sana yapsaydı ne hissederdin?’’ gibi basit bir soruyla yapabilirsiniz. Kullanılacak bir diğer yol ise hikaye anlatımıdır. Çocuğunuzdan kendisini hikayenin ana kahramanının yanı sıra, yardımcı ve kötü kahramanlarının da yerine koymasını isteyebilirsiniz. Filmler ve diziler de bu amaç için kullanılabilir.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!