Denge, duruş, sabitlik, kas gücü gibi becerilerin seviyelerini arttıran, dengeleyen ve işlevselliğini geliştiren egzersizler; eğlenceli aktiviteler aracılığıyla motor becerileri güçlendirmek için harika birer fırsattır. Aşağıda beynimizin her iki hemisferini (lobunu) eş zamanlı kullanılmasını, duyusal girdilerin daha entegre çalışmasını ve iyi bir denge seviyesine ulaşmasını sağlayacak 5 örnek egzersiz yer alıyor. Fazladan hiçbir materyale ihtiyaç duymayacağınız bu eğlenceli egzersizleri, dilediğiniz zaman deneyebilir, çocuğunuzun tepkilerine göre zorlayıcı yeni kurallar ekleyebilirsiniz. Ayrıca DEHB, öğrenme güçlüğü, disleksi veya akademik, davranışsal, sosyal-duygusal zorlanmaları olan çocuklarınıza da bu çalışmalar ile katkıda bulunabilirsiniz.

 

İşi Gücü Hoplama Zıplama Olanlara Aerobik Egzersiz

 

Egzersizi kavrayıncaya kadar düz bir zeminde yapmak önemli. Kavradıktan sonra ise yatak, koltuk, trambolin gibi hareketli zeminlerde deneyebilirsiniz. Ayaklar bitişik, vücut dik, kollar yanlara doğru açık olacak şekilde durun. Zıplarken; kollarınızı havada birleştirin ve aynı anda bacaklarınızı omuz hizasında yanlara doğru açın. Eller yukarıda birleşirken, ayaklar açık olmalı. Bu hareketi 3 set, 20 defa, 15 saniye aralıklarla tekrarlayın. Çok kolay ne var bunda diyenlere, aynı hareketi gözler kapalı yapmayı tavsiye ediyoruz.

 

Dönmeyi Sevenlere Vestibüler Egzersiz

 

Döner sandalyesi olanlar evde, olmayanlar parkta salıncakta yapabilirler. Çocuk dönen sandalyeye/ salıncağa, gözler kapalı, baş hafif öne eğik, bağdaş kurarak oturmalı. Bağdaş kuramayan çocuklar ayakları yere değmeyecek şekilde de oturabilirler. Çocuk hareket boyunca vücudunu, başını sabit tutmalı. Tüm bunları yerine getirdikten sonra zamanlayıcınızı bir dakikaya ayarlayın ve sarsmadan, yavaşça döndürün/ sallayın. Kendini kötü hissederse, midesi bulanırsa haber vermesini isteyin ve ara ara iyi hissedip, hissetmediğini sorun. Hangi yöne dönmek istediğini sorun ve ilk o yönle başlayın, sonra diğer tarafa da aynı pozisyon ve sürede döndürün. Aktivite bittiğinde, gözlerini açmadan önce,  baş dönmesinin olup, olmadığını sorun. Eğer baş dönmesi varsa, bitinceye kadar gözlerini kapalı tutmasını isteyin. Süre çok gelen çocuklar için 15 saniye başlanabilir, sonra 30 saniye, en son 1 dakika olarak devam edilebilir.

 

Yerlerin Uçan Kahramanlarına Proprioseptif Egzersiz

 

Şimdiki çalışma bedenin çevreye göre konumunu, yönünü algılamayı sağlayan duyumuzun gelişimine katkıda bulunmak için yardımcı bir egzersiz. Bu duyu sayesinde gözümüz kapalıyken ağzımızın, burnumuzun yerini biliyoruz.

 

Çocuğunuzdan yere yüz üstü uzanmasını isteyin. Ayaklar yerde, kollar başın üstüne doğru dümdüz uzatsın. Sonrasında sağ elini havaya kaldırırken sol bacağını da yukarıya doğru 15 saniye kaldırmasını isteyin. Daha sonra diğer kol ve bacak için tekrarlatın. Bu hareketi 4 set,  60 saniye aralıklarla tekrarlayın. Kolay gelenler için aynı vücut pozisyonunu aldıktan sonra kolları ve bacakları aynı anda yerden kaldırarak durabildiği kadar çok durmaya çalışmalarını isteyebilirsiniz.

 

Gizemli Sayı Kaşiflerine Tactile (dokunma) Egzersiz

 

Çocuğunuzun gözlerini uyku bandı, fular gibi bir örtüyle kapatın. Kolları havada ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde oturtun. Bir kalemin silgili arka kısmı ya da kaşık ile avuç içlerinden birine 0-9 arası bir rakam çizin ve sayının ne olduğunu söylemesini isteyin. Bunu 3 farklı sayıyla 3 kez tekrarlayın. Severse, daha fazla da deneyebilirsiniz. Kolay gelirse sağ eline çizdiğiniz sayı ve sol eline çizdiğiniz sayı ile dört işlem gerektiren sorular sorabilirsiniz. Hala kolay olduğunu söylerse, tam bir meydan okumaya davet edip, aynı anda iki eline de rakamlar çizip, aklında tutmasını ya da artarda çizdiğiniz 5-6 rakamı söylemesini/ çizmesini isteyebilirsiniz

 

Çeldirici Kurallara Savaş Açanlara Akademik Egzersiz

 

Çocuğunuzla yüz yüze olacağınız, karşılıklı bir şekilde oturun ve kahkahası bol karmaşık yönergeler vermeye başlayın. Bir elini tutun ve çocuğunuza; benim çapraz elimi tut, ben bir parmağımı kaldırdığım aynı anda sen iki parmağını kaldır, ben parmağımı indirdiğimde sen de parmaklarını indir, ben iki parmak kaldırdığımda sen sadece bir parmağını kaldır, ben sağ elimi kaldırdığımda sen sol elinin işaret parmağını kaldır vb komutlarla işleri zorlaştırabilir, zorlandığı yerleri göz önünde bulundurarak, benzer örnekler yapabilir, üstesinden gelinceye kadar farklı kombinasyonlarla tekrarlayabilirsiniz. Diğer bir önemli kural ise, olabildiğince hızlı tepki vermek ve cevap verdikten hemen sonra parmağı geri indirmektir. On set, iki tekrar yapabilirsiniz, çocuğun yaşı ve egzersizden keyif alması sıklığı/ sayıyı belirleyecektir. Tüm bunları yaparken, çocuğunuzun sizi takip ederken hata yapma sıklığını not etmeyi unutmayın. Her sette 1 veya 2 hata yapması olasıdır.

1
Değerli ziyaretçimiz Teda Psikolojiye hoş geldiniz. Aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak için buradayız.
Başvuru sırası ve yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede size dönüş yapacağız.
Sağlıklı günler dileriz. Sorunuzu yazmak için aşağıdaki butona tıklayınız.
Powered by
error: Bu sitede bulunan içerikler korunmaktadır!